Czym charakteryzuje się zbiornik na ciekły azot? Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć
- Szczegóły
Wykorzystujesz w swojej pracy ciekły azot? Faktycznie, jest to substancja, która znajduje sporo zastosowań w różnych dziedzinach nauki, medycyny, przemysłu i nie tylko. Na pewno wiesz, że ma ona dość specyficzne właściwości i konieczne jest jej prawidłowe przechowywanie. Służą do tego specjalne zbiorniki zwane dewarami. Czym się charakteryzują? Jakie cechy powinien mieć taki zbiornik? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Zbiornik na ciekły azot – co to takiego?
Jeśli chcesz magazynować lub transportować ciekły azot i nie utracić jego właściwości, musisz skorzystać z naczyń Dewara. Są to zbiorniki na ciekły azot, które gwarantują bezpieczeństwo użytkownikom oraz zapewniają odpowiednie warunki do przechowywania tego skroplonego gazu. Naczynia Dewara były niegdyś produkowane ze szkła. Teraz jednak stawia się głównie na metal. Są to zbiorniki zbudowane z podwójnych, ale stosunkowo cienkich ścianek. Pomiędzy ściankami znajduje się zamknięta przestrzeń, która stanowi próżnię techniczną. Dzięki temu nie ma miejsca przepływ ciepła między skroplonym azotem a otoczeniem.
Czym powinny charakteryzować się zbiorniki na ciekły azot?
Zastanawiasz się, jakie cechy powinien mieć zbiornik na ciekły azot? Otóż przede wszystkim musi on wyróżniać się świetnymi właściwościami izolacyjnymi. Oprócz tego naczynia Dewara powinny być odporne na działanie różnych substancji chemicznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Pojemniki są zamykane na specjalne korki, które dodatkowo izolują przechowywany azot od otoczenia. Co ważne, naczynia Dewara różnią się od siebie w zależności od przeznaczenia. Nieco inną budowę i cechy mają naczynia biologiczne, a inną transportowe. Na czym polegają te różnice?
Charakterystyka biologicznych naczyń Dewara
Czym charakteryzują się i do czego służą biologiczne dewary? Najczęściej wykorzystuje się je do bezpiecznego przechowywania zamrożonego materiału biologicznego. Mogą to być m.in. tkanki, embriony, komórki macierzyste itp. W związku z tym tego typu pojemniki przydają się w medycynie, biotechnologii czy weterynarii. Korzysta się z nich w laboratoriach, bankach genów, magazynach, ośrodkach naukowych czy klinikach.
Warto wiedzieć, że biologiczne zbiorniki na ciekły azot są najczęściej wyposażone w kanistry, czyli wewnętrzne zasobniki. W środku można umieścić zamrożone wcześniej preparaty. Zazwyczaj są one zawieszane na specjalnym pierścieniu. Pamiętaj, że materiału biologicznego, który został zamrożony w ciekłym azocie, nie można przechowywać w innych naczyniach, w tym w dewarach transportowych. Zbiorniki biologiczne umożliwiają jego bezpieczne przechowywanie przez wiele lat. Co ważne, dostępne są naczynia nawet o naprawdę dużej pojemności, mieszczące sporo próbek. Ich budowa sprzyja ponadto sprawnemu i bezpiecznemu wyjmowaniu zawartości.
Czym wyróżnia się transportowy zbiornik na ciekły azot?
Oprócz naczyń biologicznych na ciekły azot wyróżniamy również naczynia transportowe. Powinny one cechować się głównie wysoką szczelnością oraz wytrzymałością. Takie zbiorniki charakteryzują się solidną obudową, świetną izolacją próżniową, a także konstrukcją, która ułatwia transport i zapewnia całkowite bezpieczeństwo. Naczynia te składają się z dwóch ścian, pomiędzy którymi panuje techniczna próżnia. Pojemnik zamyka się szczelnym i mocnym korkiem. To wszystko sprawia, że przewodnictwo ciepła jest znikome.
Co ważne, dewary transportowe nie służą tylko do przewożenia ciekłego azotu. Z powodzeniem można je również wykorzystać do przechowywania tej substancji, nawet przez długi czas.
Co musisz wiedzieć o zbiornikach transportowych na ciekły azot?
Zastanawiasz się, co jeszcze jest istotne, jeśli chodzi o transportowe zbiorniki na ciekły azot? Przede wszystkim warto wiedzieć, że należy odpowiednio dobrać ich pojemność. Musisz mieć świadomość tego, że od pojemności zależy m.in. możliwy czas przechowywania substancji oraz mobilność naczynia. Mniejsze pojemniki stwarzają więcej możliwości transportowych, ale zarazem służą do krótszego magazynowania ciekłego azotu. W przypadku dużych zbiorników jest na odwrót. Przykładowo, naczynie 6-litrowe pozwala przechowywać skroplony gaz przez około dwa miesiące, a 60-litrowe przez ponad 250 dni.
Jeśli zależy Ci na wysokim bezpieczeństwie i sprawnej oraz komfortowej pracy, zaopatrz się dodatkowo w wózek na dewary.
Bez wątpienia zbiorniki na ciekły azot są niezwykle przydatne, jeśli masz do czynienia z tym skroplonym gazem. Pamiętaj, że wyróżnia się pojemniki biologiczne i transportowe, które nie powinny być używane zamiennie. Oba warianty znajdziesz oczywiście w naszej ofercie. Nasze naczynia posiadają stosowne certyfikaty, więc możesz mieć pewność, że charakteryzują się doskonałymi parametrami. Są także dostępne w różnych pojemnościach – bez problemu znajdziesz wśród nich zbiornik odpowiadający Twoim potrzebom.