Transport ciekłego azotu – to musisz o nim wiedzieć
- Szczegóły
Ciekły azot jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle, nauce, medycynie czy gastronomii. Wymaga on jednak odpowiedniego przechowywania w specjalnych naczyniach. To samo dotyczy jego transportu. W jaki sposób transportować ciekły azot? O czym należy pamiętać? Podpowiadamy!
Naczynia transportowe do ciekłego azotu
Do bezpiecznego przewozu i magazynowania ciekłego azotu służą tzw. naczynia transportowe Dewara. Mogą one mieć różne pojemności, w zależności od konkretnego zastosowania. Z takich pojemników korzystają m.in. laboratoria oraz obiekty gastronomiczne.
Zastanawiasz się, jak zbudowane jest takie naczynie? Otóż na przestrzeni lat jego wygląd niewiele się zmienił. To metalowy pojemnik składający się z dwóch stosunkowo cienkich ścian. Ścianki te są wypełnione próżnią techniczną. Naczynie zakończone jest szczelnym, solidnym korkiem. Warto także wiedzieć, że pojemnik do transportu ciekłego azotu ma niezwykle wąski wlot i w przeciwieństwie do naczynia biologicznego jest pozbawiony wewnętrznego kanistra. Co ciekawe, dzięki wąskim wlotom znacznie zmniejsza się ryzyko ewentualnych strat azotu, które mogłyby wynikać z parowania. Gładkie zakończenia dewarów sprzyjają natomiast łatwemu ręcznemu opróżnianiu. Oczywiście możliwe jest także opróżnianie naczyń przy użyciu przeznaczonych do tego urządzeń.
Czym charakteryzują się naczynia transportowe do ciekłego azotu?
Warto wiedzieć, że naczynia transportowe cechują się m.in. wysokim stopniem izolacyjności oraz niskim współczynnikiem wyparowywania. Dzięki temu nie musisz martwić się, że utracisz ciekły azot i możliwość przechowywania np. próbek. Substancja transportowana w dewarach mimo upływu czasu pozostaje w nienaruszonym stanie. Pojemniki transportowe charakteryzują się także bardzo wytrzymałą obudową. Ponadto naczynia mają skuteczne zabezpieczenia przed korozją i wymianą ciepła. Jak wiadomo, ciekły azot wymaga bardzo specyficznych warunków. W związku z tym zbiornik na ten gaz musi być w stanie utrzymać znacznie niższą temperaturę niż ta, w której następuje zamarzanie wody.
Dewary transportowe na skroplony azot słyną także z wysokiej szczelności. Jest to bardzo ważne, ponieważ ciekły azot, mimo iż wykorzystywany w medycynie, może być niebezpieczny dla człowieka i innych organizmów. Warto wiedzieć, że bezpośredni kontakt ciekłego azotu z tkankami prowadzi niekiedy do poważnych i nieodwracalnych uszkodzeń ciała.
Transport ciekłego azotu – o tym pamiętaj
Planujesz transport ciekłego azotu? Musisz wiedzieć, że zakup odpowiednich naczyń to jeszcze nie wszystko. Jeśli zależy Ci na zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa, transportuj dewary z ciekłym azotem w pozycji pionowej. Zadbaj również o dobrą wentylację w pojeździe i pomieszczeniu, w którym będą one przechowywane. Ważna jest także odległość od źródeł ciepła i materiałów łatwopalnych. Przede wszystkim jednak dopilnuj, aby naczynie ze skroplonym azotem się nie przewróciło.
Zastanawiasz się pewnie, jak długo można magazynować ciekły azot w dewarze w transportowym? Otóż każdy pojemnik nieco się różni w tym zakresie i warto zawsze zapoznać się z zaleceniami producenta. Teoretycznie im większe jest naczynie, tym dłużej może przechowywać ciekły azot. Przykładowo, naczynia o pojemności 6 l nadają się do przechowywania azotu przez około dwa miesiące. W przypadku dużych dewarów czas ten może wynosić nawet ponad 250 dni. Pamiętaj, że czas przechowywania skroplonego gazu jest zawsze ograniczony. Nawet najlepszy pojemnik nie jest w stanie całkowicie zapobiec wyparowywaniu.
Jak dbać o naczynia transportowe?
Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że naczynia transportowe do ciekłego azotu wymagają odpowiedniego traktowania. Ważne jest przede wszystkim właściwe przygotowanie ich do pracy, co pozwala zwiększyć ich efektywność. Na czym to polega? Otóż należy umieścić w pustym dewarze małą ilość ciekłego azotu i odczekać 20 minut aż ostygnie. W ten sposób zbiornik zostanie schłodzony i zmniejszy się parowanie przechowywanej substancji.
Jeżeli zależy Ci na bezpiecznym użytkowaniu pojemników na ciekły azot, wyposaż się w dedykowane akcesoria. Bardzo przydatny jest m.in. lewar, którego używa się do opróżniania naczynia. Do transportu warto także zaopatrzyć się w wózek do przewożenia pojemników.
Jak widać, transport ciekłego azotu jest jak najbardziej możliwy. Konieczne jest jednak zaopatrzenie się w specjalne naczynia transportowe oraz przestrzeganie kilku zasad. Nie zapomnij także o zachowaniu wysokiej ostrożności.