Pojemnik na ciekły azot – cena, właściwości i wszystko, co musisz o nich wiedzieć
- Szczegóły
Ciekły azot cieszy się coraz większą popularnością i nikogo nie powinno to już dziwić. Ma on szerokie zastosowanie i przydaje się w wielu dziedzinach. Do przechowywania ciekłego azotu służą specjalne naczynia Dewara. Co to takiego, gdzie można je kupić i jaki jest ich koszt? Wyjaśniamy!
Przechowywanie ciekłego azotu
Ciekły azot ma specyficzne właściwości, m.in. bardzo niską temperaturę. Z pewnością zdajesz sobie zatem sprawę z tego, że jego przechowywanie musi odbywać się w ściśle określonych warunkach. Może zdarzyło Ci się słyszeć o styropianowych opakowaniach. Warto jednak mieć świadomość tego, że takie rozwiązanie sprawdza się tylko na chwilę. Aby móc magazynować i transportować ciekły azot bez utraty jego właściwości konieczne są specjalne pojemniki, tzw. naczynia Dewara. Dawniej produkowano je ze szkła, a obecnie głównie z metalu. Naczynia te są zbudowane z cienkich podwójnych ścianek, pomiędzy którymi jest zamknięta przestrzeń i warunki próżni technicznej z bardzo niskim ciśnieniem. W związku z tym niemożliwy jest przepływ ciepła pomiędzy cieczą a otoczeniem. Poza tym gwarantuje to wysokie bezpieczeństwo użytkowników.
Co jeszcze warto wiedzieć o naczyniach Dewara?
Musisz wiedzieć, że naczynia Dewara charakteryzują się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Poza tym są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zamyka się je na solidny korek, który również izoluje azot od otoczenia. Co ważne, pojemniki na skroplony gaz mogą mieć różną pojemność. Zależy ona od tego, jakie ma być przeznaczenie azotu i jaka jego ilość jest potrzebna. Zazwyczaj można się spotkać z naczyniami mieszczącymi od 4 do 50 litrów ciekłego azotu. Niekiedy mogą one być wyposażone w specjalne kanistry do materiału biologicznego lub inne akcesoria. Dużą popularnością cieszą się również zamrażarki kriogeniczne, które napełnia się ręcznie. Mają one dużą pojemność, ale jednocześnie nie są trudne w transporcie i zapewniają stosunkowo łatwy dostęp do materiału.
Warto także mieć świadomość tego, że naczynia Dewara dzielą się zazwyczaj na transportowe i biologiczne. Poszczególne rodzaje różnią się nieco m.in. budową i zastosowaniem. Naczynia transportowe służą głównie do przewożenia ciekłego azotu, ale sprawdzają się również do magazynowania. Natomiast naczynia biologiczne są przeznaczone do przechowywania np. probówek z tkankami zamrożonymi w ciekłym azocie. Zwykłe naczynia transportowe akurat w tym przypadku się nie sprawdzą.
Jak przechowywać ciekły azot w naczyniach Dewara?
Oczywiście sam zakup odpowiedniego naczynia do przechowywania ciekłego azotu to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, jak z nimi postępować. Przede wszystkim musisz zawsze pamiętać o zachowaniu ostrożności i przestrzegania przepisów BHP. Istotne jest m.in. to, aby dewary przechowywać w pomieszczeniach o doskonałej wentylacji. Sprawdź, czy w pobliżu nie znajdują się ewentualne źródła ciepła lub materiały łatwopalne. Pamiętaj także, aby zawsze ustawiać pojemniki pionowo i zabezpieczyć je przed przewróceniem, obijaniem się o siebie itp. Od tego zależne jest nie tylko zachowanie pierwotnych właściwości ciekłego azotu, ale również Twoje bezpieczeństwo.
Pracując z ciekłym azotem, nawet jeśli jest zamknięty w naczyniach Dewara, nie zapomnij o skutecznym zabezpieczeniu całego ciała. Skroplony azot może być niebezpieczny i przyczynić się do poważnych odmrożeń. Niezbędne będą m.in. rękawice ochronne. Oprócz tego warto wyposażyć się w lewar do opróżniania naczyń, co zmniejsza ryzyko kontaktu skroplonego gazu ze skórą w trakcie jego wypompowywania. Sprawdzić się może także specjalny wózek na pojemniki do ciekłego azotu.
Pojemnik na ciekły azot – cena
Zastanawiasz się, jaka jest cena pojemnika na ciekły azot? Otóż wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju zbiornika i jego pojemności. Przykładowo, naczynie transportowe o pojemności 6 l kosztuje około 2 tysiące złotych, a zbiornik 50-litrowy około 4 tysiące. W przypadku naczyń biologicznych jest to mniej niż 1,5 tysiąca złotych za litrowy zbiornik i około 5,7 tysiąca złotych za zbiornik o pojemności około 50 l. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup naczyń używanych, zwłaszcza gdy nie planujesz korzystać z nich zbyt często. W takim przypadku ceny zaczynają się już od mniej niż tysiąca złotych.
Oczywiście pamiętaj o tym, aby kupować dewary wyłącznie od sprawdzonych producentów. Zwracaj uwagę na stopień szczelności, jakość wykonania i posiadanie odpowiednich atestów. Dzięki temu zapewnisz sobie bezpieczeństwo i zniwelujesz straty azotu.